Future Education

א. מטרות הקורס:

מטרת הקורס היא לבחון את אופי החברה הטכנולוגית הבתר-תעשייתית והשלכותיה על מערכות החינוך וההכשרה העתידיות למיניהן. מטרת בחינה זו להבין את השינויים המהירים של ההווה, להבין את דפוסי הכוחות המניעים את השינויים ולזהות את היחסים ההדדיים שבין השינויים השונים. מטרת הקורס, על-כן, היא להציג את אופייה של חברת המחר, ולהציג גישות וכלים מגוונים בכדי לשפר את מערכות החינוך של היום כדי שישקפו את הצרכים של החברה העתידית.

 

ב. תוכן הקורס:

תכני הקורס יכללו את אופי השינויים הערכיים והכלכליים של המאה ה-21- החל מהמוצרים הסחירים ביותר ועד לאופי הכוחות הפוליטיים הפועלים בזירה הבינלאומית.

הקורס יסקור שיטות מחקר בניתוח עתידים שונים. יושם דגש מיוחד ביישום שיטת המערכות בחינוך כדי לעצב ליבת תוכנית לימודים עתידית ומיומנויות חשיבה עתידיות.

הקורס ישא אופי מחקרי וייבחנו מוסדות שונים. התלמידים יציעו המלצות להתחדשות בפרוייקטים חינוכיים.

מהלך השיעורים: עבודות מחקר סמינריוניות

תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:

 

שיעור מספר

תאריך

נושא

קריאה

1

 

פתיחה, מבוא לחקר העתיד

 

2

 

מוטת-זמן-עתיד
נושא העבודה

*קריאת ארבעה נתיבים לחקר העתיד

בחירת ספרים אישיים
וחלוקה לקבוצות עבודה 

הגדרת מוז"ע

3

 

תרבות ואזרחות

*קריאת פריט 1

4

 

חברה ופוליטיקה

*קריאת פריט 2

5

 

כלכלה חדשה, גלובליזציה

*קריאת פריט 3

6

 

טכנולוגיה

*קריאת פריט 4

7

 

תוכניות לימודים עתידיות

*קריאת פריט 5

8

 

תוכניות לימודים עתידיות

*קריאת פריט 6-8

9-10

 

מיומנויות חשיבה עתידיות

*קריאת פריט 9-10

11-12

 

מיומנויות חשיבה עתידיות

*קריאת פריט 11

 

 

חופשת סמסטר

קריאת הספר האישי

13

 

מוטת-זמן-עתיד

קריאת "צופן העתיד"

14-18

 

הצגת הספר האישי

 

19-25

 

הצגת עבודות

 

 

 

ג. חובות הקורס:

 

עבודה                                       50%

יומן קריאה ספר אישי                20%

יומן קריאה צופן העתיד/2048     20%

מצגת                                        10%

 

ד. ביבליוגרפיה: (חובה)

    

  1. פסיג, ד. (2000) כישורי חשיבה ולמידה עתידיים. אוני' בר אילן, ר"ג.   
  2. פסיג, ד. (2002) מוטת זמן עתיד כמיומנות הנהגה עתידית. אוני' בר אילן, ר"ג.
  3. פסיג, ד. (2002) ההשבחה כמיומנות חשיבה מסדר גבוה של אינטיליגנציה עתידית. אוני' בר אילן, ר"ג.  
  4. פסיג, ד. (1994) מבואות לשמונה עשר טכניקות חיזוי. אוני' בר אילן, ר"ג.
  5. פסיג, ד. (2004) ארבעה נתיבים לחקר העתיד. אוני' בר אילן, ר"ג

6.      Passig, David (1997) A preferred scenario for a future core-curriculum, in Paldi, E. (ed.). Education in Time Test, Tel-Aviv University, Ramot Publishing, pp. 53-61 (in Hebrew).

7.      Passig, David (2001) A taxonomy of ICT mediated future thinking skills. In Taylor, H. and Hogenbirk, P. (2001) Information and Communication Technologies in Education: The School of the Future. Kluwer Academic Publishers, Boston, pp 103-112.

  1. Passig, David (1999) Futures' Methodologies as Scientific Tools for the Emergence of Humankind. World Futures. The Academy of Evolutionary Management & Advanced Studies. 53 (4), 295-307. Gordon & Breach Science Publishers. Yverdon, Switzerland.

9.      Passig, David (2003) Future Time Span as a Cognitive Skill in Futures Studies. Futures Research Quarterly. 19 (4), 27-47.

10. Passig, David (2006) Melioration as a newer category in Bloom's taxonomy. Theory into Practice in Curriculum Planning. The Journal of the Ministry of Education Pedagogical Secretariat, Jerusalem. 18 (1), 31-52 (Hebrew).

  1. Passig, D. & Cohen, L. (2006) Innovative Combinations: A Tool for Measuring the Melioration Skill. Teachers College Record. Research Note. Date Published: October 09, 2006 http://www.tcrecord.org/ ID Number: 12776.

 

  1. מאמרים נוספים יינתנו לקריאה תוך כדי השיעורים.
  2. פסיג, דוד (2008) צופן העתיד: מבחן העתיד של ישראל. הוצאת ידיעות ספרים, ת"א.
  3. פסיג, דוד (2010) 2048. הוצאת ידיעות ספרים, ת"א.

News from the future

The FREE Club of Amsterdam Journal appears 10 times per year and sent by email

read more

שיפור האיי-קיו בעזרת טכנולוגיות 19 ביוני 2017 ביה"ס להדרכה צה"ל

read more

Upcoming events with future oriented topics by date

read more

תבונת המונים וחקר העתיד 12 במרץ 2012 אוני בר אילן

read more

Sign in to mailing list

© All rights reserved Prof. David Passig

Powered by Artvision | Truppo Websites