טראמפ או ביידן 2020?


12 באוקטובר 2020

לאחרונה השתתפתי במחקר בו קבוצת מומחים בת 21 חברים ממדינות שונות התבקשו להצביע על סיכוייו של טראמפ להיבחר שוב על סמך דפוסים מהעבר שמהימנותם מובהקת. בעזרת מתודולוגיה המכונה דלפי, המומחים אספו חומרים שונים ואחר כך הצבענו שוב ושוב על ההשלכות שלהם תוך כדי שאנחנו מנסים לשכנע את שאר החברים בטענות שהועלו, עד אשר הגענו לקונצנזוס בדבר סיכוייו של טראמפ להיבחר שוב. האמת היא שהתוצאה הפתיעה את כולנו. 
 
 

להלן, בקצרה, מספר נתונים שקבוצת המומחים העלתה לדיון שהביאו אותנו להסכים שיש פער בין הדיווחים בתקשורת על נצחונו המובטח של ביידן. ובעיקר שלטראפ יש סיכוי של יותר מ-50 אחוז שהוא יזכה שוב, אם כי בפער קטן מאוד:

 • לפי מחזורי הבחירה בנשיאים מאז סיומה של מלה"ע השנייה, וביתר שאת מאז 1980, כאשר האמריקאי שווקים ונשיאיםהממוצע התחיל להשקיע את כספי החסכונות והפנסיה שלו ישירות בבורסה (401K), 72% מהפעמים בהן הבורסה עלתה במהלך אוגוסט-אוקטובר לפני הבחירות שנהוג לקיימם בנובמבר, הנשיא המכהן ניצח את יריבו. כך היה ב-2016 כאשר כולם אמרו שהילרי קלינטון תנצח, השווקים הראו נפילות של כ-1.7% במהלך החודשים שקדמו לבחירות, ולמעשה המשקיעים הצביעו על כך שהמפלגה השלטת שקלינטון נציגתה תפסיד.
 • לפי הדפוס הזה, אם טראמפ יפסיד הפעם למפלגה הדמוקרטית זו תהיה אנומליה. כך גם יוצא למסקר שערך מכון הסקרים גאלופ, ב-1 באוקטובר 2020, כחודש לפני הבחירות, ש-56% מהאמריקאים מאמינים שטראמפ ינצח. רק 40% חושבים שביידן ינצח. למעשה, 90% מהרפובליקנים ו-40% מהלא מזוהים חושבים שטראמפ ימשיך להיות נשיא ורק 24% מהדמוקרטים חושבים שביידן יחליפו.
 • לפי המודל של Nate Silver, על מנת שביידן ינצח צריכים להיות לו 3% יותר מטראמפ מהסך הכללי של הבוחרים. מתחת לזה, אף אם ינצח ב-popular vote, הוא עדיין יפסיד במספר האלקטורים. בעיקר בגלל סיבות דמוגרפיות בפיזורה של האוכלוסייה האמריקאית במדינות השונות.
 • חשוב לזכור, שעל אף הקורונה והניסיונות להדיחו, טראמפ זוכה לאחוזי תמיכה גדולים יותר מברק אובמה בנקודת הזמן המקבילה לבחירתו בפעם השנייה. כפי שאובמה בסופו של דבר גבר על מיט רומני ותוך זמן קצר לפני הבחירות תפס מומנטום, גם כאן יש סיכוי שנראה את טראמפ טופס מומנטום מחודש בשלושת השבועות שנותרו עד לבחירות.
 • באופן כללי, נראה שהמשקיעים, וזה כמעט כל האמריקאים שיש להם משכורת סדורה, מעדיפים את טראמפ מבחינה כלכלית ואילו את ביידן מבחינת הטיפול במגפה. אלא שמספר המעדיפים את טראמפ בקטגוריה הכלכלית עולים על אלו בקטגורית הטיפול במגפה ובהשלכותיה הרפואיות.
 • מעבר לנקודות אלה, עלו דברים מעניינים ששיכנעו את פנל המומחים שיש סיכוי לטראמפ להפתיע שוב את הסוקרים הרגילים:
  • אם יוכרז על הצלחה בפיתוח חיסון לפני הבחירות השווקים יעלו והדבר ייתן לו רוח גבית נוספתעושה את מה שמבטיח.
  • אם טראמפ יצליח למנות מחליפה לשופטת גינזבורג בעלת דעות שמרניות, כפי שנראה שהולך להיות על אף הקשיים, טראמפ יחזק בכך את סיסמת הבחירות שלו ודימויו כנשיא העומד בהבטחותיו לבוחריו תתחזק. בדרך זו גם המתלבטים במחנהו ימצאו סיבה נוספת לשוב להצביע לו.
  • האיומים של הדמוקרטים "לעלות על בית המשפט" במקרה כזה, ירחיקו מהם בוחרים. בוודאי אם הם יממשו את איומיהם.
  • הפגנות אלימות כנגד טראמפ בשבוע שלפני הבחירות יחזקו את המתלבטים ואת מחנהו לצאת לקלפיות.

בעקבות דברים אלו ואחרים, שתקצר היריעה כאן מלהזכירם, להלן תוצאות מחקר הדלפי של הפנל שלנו:

חד חודו של תער 

 

בברכת עתיד טוב, בריאות לרוב ושנה טובה

~ד~


 

ביידן ראש בראש עם טראמפ